Działanie zorganizowane jest działaniem zmierzającym do określonego celu, odznaczającym się systematycznością postępowania, którą charakteryzuje zachowanie kolejności etapów działania. Kolejność tych etapów określa cykl działania zorganizowanego, zwany również cyklem organizacyjnym. W cyklu działania zorganizowanego, który jest niejako wzorcem postępowania, można wyodrębnić następujące etapy:
– określenie celu działania,
– opracowanie planu działania,
– przygotowanie warunków i środków,
– wykonanie zadania,
– kontrola wyników działania i wyciągnięcie wniosków.
Określenie celu działania powinno być dokładne i jednoznaczne, gdyż jest to istotnym warunkiem osiągnięcia tego celu. Cel musi wyraźnie określać, co chce się uzyskać w wyniku działania oraz jakie czynności i dlaczego będzie się wykonywać.
Plan działania określa środki i sposoby wykonania zadania, dzieli zadania cząstkowe na wyznaczone komórki organizacyjne, zapewnia koordynację działania oraz określa terminy wykonania.
Przygotowanie warunków i środków polega na stworzeniu odpowiednich warunków działania (np. zapewnienie i zorganizowanie stanowisk pracy) i zgromadzeniu kwalifikowanych pracowników oraz zasobów, w postaci maszyn, urządzeń, surowców i materiałów, aby określone zadanie mogło być wykonane.
Wykonanie zadania polega na stosowaniu sił i środków w sposób przewidziany w planie, co prowadzi do realizacji określonego na wstępie celu. Kontrola wyników odbywa się w czasie trwania działania, by zapobiec w porę ewentualnym nieprawidłowościom, oraz po jego zakończeniu. Kontrolę należy zamknąć wnioskami zmierzającymi do wyeliminowania stwierdzonych niedociągnięć i przejawów niegospodarności.
Leave a reply