Gospodarka komunalna jest działem gospodarki narodowej, którego celem jest zaspokajanie potrzeb materialno-bytowych ludności, wynikających z warunków życia w mieście czy osiedlu. Przedsięwzięcia zaliczane do tradycyjnych zadań gospodarki komunalnej wchodzą w skład różnych sekcji określonych Europejską Klasyfikacją Działalności (EKD). Spotkać je można w sekcji E – Zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę: w dziale 40 – Zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę oraz w dziale 41 – Pobór, oczyszczanie i rozprowadzanie wody. W sekcji H – znajduje się działalność hotelarska, a w sekcji I – komunikacja miejska. Pozostała działalność usługowa, komunalna, socjalna i indywidualna – obejmuje w zasadzie dwa działy związane z gospodarką komunalną: dział 90 – Odprowadzanie ścieków, wywóz śmieci, usługi sanitarne i pokrewne oraz dział 92 – Działalność związana z rekreacją, kulturą i sportem. Gospodarka komunalna, jak wynika z podanego podziału, zaspokaja materialno-bytowe potrzeby ludności w zakresie:
– dostarczania energii elektrycznej, gazowej i cieplnej oraz zaopatrywania w wodę i odprowadzania ścieków,
– zapewnienia transportu i komunikacji na terenie miasta i aglomeracji miejskiej,
– dbałości o tereny zielone i wypoczynkowe na obszarze aglomeracji miejskiej,
– świadczenia innych usług przez zakłady komunalne, np. przez hotele, pralnie, łaźnie, krematoria.
Powiązanie gospodarki komunalnej z innymi działami gospodarki narodowej następuje na zasadzie sprzężenia zwrotnego. Na przykład gospodarka komunalna dostarcza przemysłowi i innym działom gospodarki narodowej energii cieplnej, gazu i wody, przemysł zaopatruje natomiast gospodarkę komunalną w maszyny i urządzenia do oczyszczania miasta i inne materiały do realizacji jej zadań. Budownictwo zapewnia wykonawstwo robót budowlanych i remontowych, transport organizuje przemieszczenie dóbr i ludności oraz zapewnia utrzymanie dróg, handel organizuje zaopatrzenie w potrzebne gospodarce komunalnej materiały i towary.
Od 1990 r. następowało przejmowanie mienia komunalnego przez gminy oraz ich związki na podstawie obowiązujących postanowień prawnych. W wyniku tego nastąpiła zasadnicza zmiana w strukturze własności jednostek organizacyjnych zajmujących się gospodarką komunalną.
Leave a reply